а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полимер

мн. полимери
Вид збор: Именка, машки род
Хемиско соединение добиено со полимеризација.
Англиски: polymer
Употреба: Хемија
Примери:
Гумата по својот состав е природен полимер.
Полимерите се познати по својата отпорност на вода.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи