а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полилеј

мн. полилеи
Вид збор: Именка, машки род
Голем свеќник што виси среде црква.
Англиски: candelabra
Употреба: Црковен термин
Примери:
Вечерта светеше полилејот во црквата и повикуваа за Велигден.
Тие го спуштија металниот полилеј и им ги избришаа кристалите што висат од него.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи