а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полилејски

полилејскиот
Вид збор: Придавка
1. Што му припаѓа на полилејот.
Примери:
полилејски украси
2. Многу светол, сјаен и впечатлив.
Англиски: shiny
Употреба: Преносно значење
Примери:
полилејско небо
FlexiMac
 менување на македонски глаголи