а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поликолор

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Вид боја за варосување, за боење ѕидови.
Примери:
Ѕидот го поминавме со поликолор.
Куќата ја боевме со поликолор.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи