а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поликлиника

мн. поликлиники
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 29123
Специјализирана здравствена установа со повеќе оддели за лекување, за давање рановидна лекарска помош.
Англиски: outpatients' clinic
Употреба: Медицина
Примери:
Во Скопје има неколку поликлиники.