а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полие

полијат
Вид збор: Глагол, свршен
полее
Изведенки
1. полива несв.
поливаат
2. поливање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи