а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полиетнички

полиетничкиот
Вид збор: Придавка
многунационален, повеќенационален
Англиски: polyethnic
Примери:
полиетнички состав на населението
FlexiMac
 менување на македонски глаголи