а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полиетилен

мн. полиетилени
Вид збор: Именка, машки род
Синтетичка материја со многу широка употреба, вештачки материјал добиен со полимеризација.
Англиски: polyethylene
Употреба: Хемија
Примери:
Простирките се направени од полиетилен и многу лесно се бришат со вода.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи