а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полиедар

мн. полиедри
Вид збор: Именка, машки род
Геометриско тело ограничено со многу страни, многустрано тело.
Англиски: polyhedron
Употреба: Математика
Примери:
Децата правеа од хартија полиедар.
Изведенки
полиедарски прид.
полиедарскиот
Пример: полиедарска призма
FlexiMac
 менување на македонски глаголи