а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полиграф

мн. полиграфи
Вид збор: Именка, машки род
1. Многустран автор, оној што пишува дела од различни жанрови и со различни теми.
Примери:
Македонските писатели од XIX век беа полиграфи.
2. Детектор за лаги, апарат со кој се мери вистинитоста на исказот.
Англиски: polygraph
Примери:
Неговата изјава ја проверуваа со полиграф.
Изведенки
полиграфски прид.
полиграфскиот
Пример: полиграфски материјали
FlexiMac
 менување на македонски глаголи