а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полиграфија

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. Графичка, печатарска индустрија.
Англиски: polygraphy
2. Творештво со повеќедисциплинарен карактер, поврзувајќи сродни и несродни области.
Англиски: polygraphy
Изведенки
1. полиграфиски прид.
полиграфискиот
Пример: полиграфиски техники
2. полиграфички прид.
полиграфичкиот
Пример: полиграфички пристап
FlexiMac
 менување на македонски глаголи