а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полигон

мн. полигони
Вид збор: Именка, машки род
1. Геометриска фигура што има три или повеќе страни и толку агли.
Англиски: polygon Албански: poligon
Употреба: Математика
2. Специјално уреден терен или дел од морето за борбена обука или за испитување оружје и воена опрема.
Англиски: drill ground Албански: poligon
Употреба: Воен термин
Примери:
Војнички полигон.
Во Криволак има неколку полигони.
3. Определен простор за некој вид обука (за возачи).
Албански: poligon
Примери:
Утрото возачите полагаат на полигонот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи