а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полиглот

мн. полиглоти
Вид збор: Именка, машки род
Тој што знае многу јазици.
Англиски: polyglott
Примери:
Прличев бил надарен полиглот.
Во нивното семејство сите се полиглоти.
Изведенки
полиглотски прид.
полиглотскиот
многујазичен
FlexiMac
 менување на македонски глаголи