а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полигенеза

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Настанување, потекло, генеза од повеќе форми.
Примери:
Тие се резултат на полигенеза и носат карактеристики од повеќе форми.
Изведенки
полигенетски прид.
полигенетскиот
Пример: полигенетска теорија полигенетски карактер
FlexiMac
 менување на македонски глаголи