а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полигамија

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Брак во кој мажот има повеќе жени.
Англиски: polygamy
Примери:
Полигамијата е дозволена со закон во некои муслимански земји.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи