а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полигамист

мн. полигамисти
Вид збор: Именка, машки род
Тој што има многу жени.
Англиски: polygamist
Примери:
Како полигамист судот го казни со затворска казна.
Изведенки
полигамистички прид.
полигамистичкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи