а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полигамен

полигамни
Вид збор: Придавка
Што се однесува на полигамија, што има обележја на полигамија.
Англиски: polygamous
Примери:
Полигамен партнер.
Полигамно семејство.
Полигамна заедница.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи