а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поливинил

мн. поливинили
Вид збор: Именка, машки род
Вештачки материјали со отпорност на вода.
Англиски: polyvinyl
Употреба: Хемија
Примери:
Масата е направена од поливинил.
Изведенки
поливинилски прид.
поливинилскиот
Пример: поливинилски влакна
FlexiMac
 менување на македонски глаголи