а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поливалентен

поливалентни
Вид збор: Придавка
Што е со повеќе валенции, што е повеќевалентен.
Англиски: polyvalent
Примери:
поливалентни елементи
поливалентни глаголи
поливалентни вакцини
Изведенки
поливалентност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи