а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ползува

ползуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Принесува полза некому.
Англиски: use Албански: përdor
Примери:
Тревките ќе ми ползуваат за чаеви.
Вниманието кон родителите ќе му ползува нему најмногу.
2. користи, искористува
Англиски: use Албански: përdor
Примери:
Тие ги ползуваа сувите гранки за потпалување.
Таа ги ползува старите книги.
3. (се ползува) Употребува за себе, искористува.
Англиски: use Албански: përdor
Примери:
Тој се ползува со своето родителско право.
Изведенки
ползување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи