а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ползувач

мн. ползувачи
Вид збор: Именка, машки род
Тој што има полза од нешто.
Англиски: user
Примери:
Ползувач на архивите во Македонија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи