а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полза

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Поволна последица, поволен резултат или материјална корист.
Англиски: benefit Албански: dobi, përfitim
Примери:
Од оваа работа нема никаква полза.
Работи во своја полза.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи