а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ползавец

мн. ползавци
Вид збор: Именка, машки род
Заедничко име за дрвенести и зелјести растенија што ползат и се обвиваат околу други пастенија или по ѕидови.
Англиски: creeper Албански: bimë kacavjerrëse
Употреба: Ботаника
Примери:
Ѕидовите беа покриени со ползавец.
Ползавецот ја следи височината на дрвото.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи