а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полет

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
1. летнување, полетување
Англиски: take off Албански: fluturim
Примери:
Авионот покажа дефект уште при полетот.
При полетот птицата затрепери со крилјата.
2. подем
Англиски: impetus Албански: zhvillim
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој сега беше во полет и грабаше сѐ пред себе.
Неговото творештво е во полет.
Неговата кариера беше во неиздржан полет.
3. елан, занес, восхит, воодушевеност, понесеност
Англиски: enthusiasm Албански: entuziazëm
Употреба: Преносно значење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи