а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полетиште

мн. полетишта
Вид збор: Именка, среден род
Во пчеларството, дел од опремата на пчелниот сандак.
Примери:
Секој сандак има два до три отвора, со полетиште низ кое влегуваат и излегуваат пчелите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи