а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полетен

полетна
Вид збор: Придавка
1. Исполнет со полет, со елан.
Англиски: energetic
Примери:
Полетни песни.
Полетен ритам.
Полетна мисла.
2. Што е поврзан со полетување.
Англиски: flying
Примери:
Полетна позиција.
Полетна станица.
Изведенки
1. полетно прил.
Пример: Тој пишува полетно.
2. полетност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи