а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полета

полетаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да лета.
Англиски: take off Албански: fluturon
Примери:
Авионот полета без патници.
2. Лета малку, кратко време.
Англиски: fly Албански: fluturon
Примери:
Гулабите полетаа половина час и се спуштија.
Канаринката полета малку низ собата.
3. Се движи со голема брзина.
Англиски: fly Албански: fluturon
Примери:
Таа полета во мојата прегратка.
Момчето полета кон вратата.
Изведенки
1. полетува несв.
полетуваат
2. полетување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи