а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полесок

мн. полесоци
Вид збор: Именка, машки род
1. Ѕид на ограда.
Албански: mur rreth gardhit
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Дворот ќе биде заграден со полесок бојадисан зелено.
2. Материјал со кој се покрива ѕид на ограда, керамиди, плочи и сл.
Примери:
Полесоците ги направи од травертин.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи