а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полесен

мн. клепачи
Вид збор: Придавка
Компаратив од лесен.
Англиски: lighter
Примери:
Полесен товар.
Изведенки
полесно прил.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи