а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полен

(едн.) поленот
Вид збор: Именка, машки род
Цветен прав, ситни зрнца, сместени во прашниците на растенијата.
Англиски: pollen Албански: polen, pjalm
Употреба: Ботаника
Примери:
Пчелите носат нектар и полен.
Поленот од цветовите убаво мириса.
Поленот е производ што пчелите работнички го собираат во природата, и со додаток на специфична сопствена материја го формираат во грутчиња и го сместуваат во ќелиите на сотот. [извор]
FlexiMac
 менување на македонски глаголи