а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полено

мн. полена
Вид збор: Именка, среден род
Цепеница (обично од борина), трупец, суровица.
Англиски: log
Примери:
Едно полено фрли во огнот.
Во рацете држеше неколку полена.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи