а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поленка

мн. поленки
Вид збор: Именка, женски род
Одвоен дел од дрво, од полено.
Примери:
Таа чува неколку поленки врзани со врвка за потпалување.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи