а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полемичен

полемични
Вид збор: Придавка
1. Што содржи полемика.
Англиски: polemic
Примери:
Овој текст во определени делови е полемичен.
Полемичните контексти во неговиот нов роман носат една живост.
2. Што е својствен на полемика.
Англиски: polemic
Примери:
Полемичен тон.
Полемичен напис.
Изведенки
полемичност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи