а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полемичар

мн. полемичари
Вид збор: Именка, машки род
Тој што полемизира често, учествува во полемика, што е вешт во водење полемика.
Англиски: polemic
Изведенки
полемичарка ж.
мн. полемичарки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи