а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полемика

мн. полемики
Вид збор: Именка, женски род
Јавна писмена или усна расправа, борба на мислења за определена состојба, појава или проблем од општ интерес во политичкиот или културниот живот на општеството.
Англиски: polemic
Примери:
Полемиката се води помеѓу двајца наши угледни писатели, да не речам, книжевни аналитичари.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи