а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полемизира

полемизираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Поведе, води полемика.
Англиски: polemize
Примери:
Постојано полемизира со некого.
Тие со часови полемизираа.
Изведенки
полемизирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи