а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полекува

полекуваат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Лекува некого или некоја болест малку, некое време или недоволно.
Англиски: heal
Примери:
Тој ги полекува додека беше кај нив.
2. (се полекува) Се лекува малку или уште малку.
Англиски: cure
Примери:
Таа се полекува со тревки и со чаеви, но тоа не помогна.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи