а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полезен

полезни
Вид збор: Придавка
Што носи некаква полза.
Англиски: beneficial
Примери:
полезна книга
полезна работа
Изведенки
1. полезно прил.
Пример: Тоа може полезно да се употреби.
2. полезност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи