а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полежи

полежат
Вид збор: Глагол, свршен
Лежи малку, кратко време.
Англиски: lie
Изведенки
1. полежува несв.
полежуваат
2. полежување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи