а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полежина

мн. полежини
Вид збор: Именка, женски род
1. Полегнато жито од дожд, од солен ветер и сл.
Албански: grunaja të shtrira
Употреба: Земјоделство
Примери:
Оваа година по нивите само полежини, а род нема.
Полска полежина.
2. безделништво
Англиски: pastime Албански: përtoj, i papunë
Примери:
Само си прават полежини.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи