а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полее

полеат; полеј, полејте; полеав, полеаја; полеал, полеан; (ќе) полеев, (ќе) полееја; (ќе) полеел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 10639
1. Плисне, разлее течност.
Англиски: splash Албански: stërpik, ujis
Примери:
Рано наутро ги полеаја улиците.
Чуварот ја полеал улицата со вода.
2. Потури вода за измивање.
Англиски: pour Албански: qet ujë
Примери:
Таа им полеа вода на гостите за да ги измијат рацете.
3. навади
Англиски: water Албански: ujit
Примери:
Цвеќињата ќе свенат ако не ги полеат.
Утре соседите ќе ги полеат цвеќињата.
4. (се полее) се потури
Англиски: pour Албански: lagem
Примери:
Се полеа со врела вода.
Се полеа со вино.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК