а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полегне

полегнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Легне малку или уште малку.
Англиски: lie Албански: shtrihem
Примери:
Полегна половина час и стана.
2. Легнат да спијат сите до еден, многумина.
Англиски: lie Албански: shtrihen
Примери:
Кај се најадоа, тука полегнаа да преспијат.
3. За растение - се наведне, се навали (од голем дожд, ветар, град).
Англиски: tilt Албански: përkulem
Примери:
Житото полегнало.
Изведенки
1. полегнува несв.
полегнуваат
2. полегнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи