а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полден

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Половина од ден.
Англиски: half-day
Примери:
Само еден полден ми остана до патувањето.
Полденот помина, атој уште не се врати.
Изведенки
полденски прид.
полденскиот
Што се однесува на полден како период од денот.
Пример: Полденска дремка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи