а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полгодишен

полгодишниот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на време од половина година.
Англиски: half-yearly
Примери:
Полгодишна ќерка.
Полгодишна работа.
Полгодишен план.
Полгодишен труд.
Изведенки
полгодишно прил.
За половина година, секоја половина година.
Пример: Списанието се печати полгодишно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи