а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полата

мн. полати
Вид збор: Именка, женски род
Определен отворен простор во куќа што служи за седење летно време.
Примери:
Навечер седеа во полатата.
Полатата имаше дотрајани дрвени штици.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи