а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поласка

поласкаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Даде, направи комплимент, пофали нагласено.
Англиски: flatter Албански: lajkatoj, lavdëroj
Примери:
Тој му поласка уште еднаш на директорот.
Умееше вешто да поласка секому.
2. Прими нешто како комплимент, пофалба и сл.
Англиски: flatter Албански: pëlqen lajkatimi
Примери:
Нему му поласкаа овие зборови.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи