а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полароид

мн. полароиди
Вид збор: Именка, машки род
1. Вид стакло што не ја одбива светлината и не блеска.
Англиски: polaroid
Примери:
Полароидот не дозволува да се одбие светлината и се користи во современите камери и фотоапарати.
2. Фотографски апарат што вади фотографии веднаш.
Англиски: polaroid
Примери:
Во рацете држеше најсовремен полароид.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи