а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полароиден

полароидниот
Вид збор: Придавка
Што е со својство на полароид, што има такви можности.
Примери:
полароидна камера
полароиден фотоапарат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи