а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поларност

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Постоење на два спротивставени пола.
Англиски: polarity Албански: polarizim
Употреба: Физика
Примери:
Поларноста на магнетизмот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи