а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поларница

мн. поларници
Вид збор: Именка, женски род
Поларна Ѕвезда.
Англиски: Pole Star
Примери:
На небото се појави Поларницата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи